Elektronik Bilgi Kaynakları

 

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Elektronik bilgi kaynakları hizmeti ile kullanıcılarının günümüz gelişen teknolojiyi kullanarak istedikleri bilgi ve belgeye hızlı ve güvenilir bir şekilde erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda hizmet, kullanıcılara daha geniş imkanlar sunan bir çalışma ortamı hazırlamaktadır.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi kullanıcıları kütüphanemizin üye olduğu tüm elektronik veritabanlarına ve kütüphane bünyesindeki tüm elektronik kaynaklara ücretsiz kurum içi veya uzaktan 7/24 erişim hakkına sahiptirler. Bu sayede kullanıcılar dilediği yerde akademik çalışmalarına devam edebilir, bilgisayarlarına veya okuyucularına e-kitapları indirebilmektedir. Kullanıcılar ulaşmakta zorlandığı veya ulaşamadığı bütün e-kaynaklarda Bezmialem Vakıf Üniversitesi kütüphanecilerinden destek alabilirler. (Bk. Danışma-Referans Hizmeti)

Bilgisayar ve internet hizmeti ile kullanıcılar kütüphane saatleri boyunca sınırsız ve ücretsiz bilgisayar kullanımı ve internet hizmetine sahiptirler. Bezmialem Vakıf Üniversitesi kütüphanelerinin 3 birim kütüphanesinde de bu hizmetten yararlanılmaktadır. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'nde 12 masaüstü bilgisayar (yakında hizmete girecek yeni kütüphane binası ile 25 bilgisayar kapasitesine çıkacak.), Eyüp Sağlık Bilimleri Fakültesi Kütüphanesi'nde 12 masaüstü bilgisayar ve Sultangazi İlhan Varank Yerleşkesi Kütüphanesinde 6 masaüstü bilgisayar ile internet hizmeti verilmektedir. Ayrıca tüm Bezmialem Vakıf Üniversitesi personeli ve öğrencileri kişisel bilgisayarları ile ücretsiz WI-FI (Kablosuz internet) hizmetinden faydalanabilmektedirler.

CD ve DVD hizmeti ile kütüphane kullanıcıları çevrimdışı durumdayken de çalışmalarına devam edebilir. Kütüphane bünyesinde bulunan CD DVD formatındaki kaynaklar için ödünç hizmeti verilmektedir (Bk. Ödünç Hizmetleri). Kütüphane bünyesindeki CD-DVD dermesine kütüphane web sayfası üzerinden arama yaparak erişilebilmektedir. Özellikle sağlık alanında basılı veya elektronik kaynakların CD-DVD formatlarına erişim sağlanabilmektedir.