Tanıtım

 

Bezmialem Vakıf Üniversitesi bünyesinde akademik kütüphane hizmetlerimiz, Üniversitemizin eğitim-öğretim kalitesini arttırmak, araştırma geliştirme çalışmalarını desteklemek, modern kütüphaneciliğin gerektirdiği hizmetleri verebilmek amacıyla kullanıcıların her tür ve ortamdaki bilgi ve belge ihtiyaçlarını en iyi kaynaktan hızlı bir şekilde karşılamayı hedeflemektedir. Üç farklı kampüste hizmet veren kütüphanelerimiz, ulusal ve uluslararası ölçekte bilgi birikimi, kullanımı ve transferine destek olmak, kullanıcılarımızın daha çok bilgiye kampüs içinde ve dışında mekândan bağımsız olarak erişmelerini sağlamak, akademik ve sosyal yaşamı etkileme gücü yüksek bir Kütüphane ve Bilgi Merkezi oluşturma amacıyla 2010 yılında Rektörlük bünyesinde kurulmuştur.

Dinamik ve değişime öncülük eden bir vizyon ile çalışmalarını sürdürmekte olan merkez kütüphanemiz yenilenerek, Valide Sultan Kütüphanesi adı ile kullanıcı dostu ve sosyal hayatın mekanı olacak şekilde Abdül Hamid Han Oditoryumumuzda 2018 yılında hizmete açılmıştır. Valide Sultan Kütüphanemiz tüm kullanıcılarımızın ihtiyaçları gözetilerek, son teknolojilerin ve modern tasarımların yer aldığı 200 kişi kapasiteli bir kütüphane olarak hizmete açılmıştır. Valide Sultan Kütüphanesi, kullanıcılarımıza hafta içi 7/24 hizmet verecek olup, rezervasyon sistemi ile yararlanmaya sunduğumuz 3 adet Grup Çalışma Odası, 1 adet Akademik Çalışma Odası ve 1 adet seminer odası mevcuttur.   Bunun yanı sıra diğer bir yerleşkemiz olan Eyüp Yerleşke Binası’na ait kütüphanemizin alanı 173 m2 olup, son sitemlerle donatılarak hizmet vermektedir. Sultangazi İlhan Varank yerleşkemizdeki kütüphanemiz ise 325 m2 olup, modern tasarımların bulunduğu 3 adet grup çalışma odası, 1 adet bilgisayarlı çalışma odası ve 2 adet kitap okuma salonu ile birlikte 100 kişilik çalışma kapasitesine sahiptir.

Geçmişten geleceğe bilgi sunan kütüphanelerimiz, yönergeye bağlı olarak öğrencilere, akademik ve idari personele doğrudan tüm kaynaklardan yararlanma olanağı sunmaktadır. Çeşitli bilgi kaynaklarına sahip olmanın yanında bilgiye erişimi temel ilke olarak benimseyen kütüphanemizin birçok ulusal ve uluslararası veri tabanlarına üyelikleri ile zenginleşerek kullanıcılarımızın kaynak teminine ve akademik başarısına kolaylık sağlamaktadır. 

Kütüphanelerimizde kablosuz internet erişimine ek olarak öğrencilerin kullanımına açık çok sayıda bilgisayar bulunmaktadır. Kullanıcılarımız, kütüphane web sayfasından tüm hizmetlere ulaşabilir. Alanında uzman kütüphane personeliyle doğrudan iletişim kurarak her türlü bilgi isteğine erişimde yardım alabilirler. Valide Sultan Kütüphanemiz kullanıcılarımıza eğitim döneminde haftanın 7 günü toplam 134 saat, Eyüp Sağlık Bilimleri Fakültesi Kütüphanemiz ve İlhan Varank Yerleşkesi Kütüphanelerimiz ise hafta içi her gün toplam 45’er saat hizmet vermektedir.