İLETİŞİM ENGLISH Ara ARA
Duyurular
Erasmus+ 2024-2025 Güz Dönemi Öğrenci Öğrenim ve Staj Hareketliliği Başvuruları Hakkında 18.03.2024

Erasmus+ 2024-2025 Güz Dönemi Öğrenci Başvuruları Hakkında

2024-2025 Erasmus+ Güz Dönemi Öğrenim ve Staj Hareketliliği Başvuruları Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

2024-2025 Erasmus+ Güz dönemi öğrenim ve yaz staj hareketliliği başvuruları 1-15 Nisan 2024 tarihleri arasında alınacak olup başvurmak isteyen öğrencilerin online olarak “Cumhurbaşkanlığı Kariyer Kapısı" portalından başvuru yapmaları gerekmektedir.

Aşağıdaki link üzerinden e-devlet şifreniz ile veya direk e-devlet üzerinden giriş yaparak ve arama çubuğuna erasmus yazarak başvuruda ekranına ulaşabilirsiniz.

Başvuru ekranı için tıklayınız.

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Nedir ve Kimler Başvurabilir?

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği, yükseköğretim kurumu öğrencilerinin bir akademik yıl içerisinde eğitimlerinin bir veya iki dönemini Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki üniversitemizin anlaşmalı olduğu bir yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir.

Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerimiz 4. akademik yıl eğitiminden itibaren bu hareketlilik türünden faydalanabilmektedir (1., 2. ve 3. sınıf öğrencilerin öğrenim hareketliliği başvuruları değerlendirilmez). Eczacılık Fakültesi öğrencileri için öğrenim hareketliliği kapalıdır; Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin 2.sınıftan itibaren başvurusunda bir engel yoktur. Öğrenim hareketliliğinde yerleşme garantisi yoktur. Yapılacak nominasyonlar ikili iş birlikleri doğrultusunda çeşitli şart/kurallar doğrultusunda yapılmaktadır. Öğrenim Hareketliliği için tercih yapılmadan Erasmus Akademik Koordinatörünüze danışarak ilerlenmesi tavsiye edilmektedir.

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Faaliyeti Süresi Ne Kadardır?

Erasmus+ öğrenim hareketliliği en az 3 tam ay en fazla 12 tam ay olabilir. Değişim süresini bölüm/fakültenin Erasmus+ İkili Anlaşması ve üniversitemizde mevcut hibe miktarları belirler. 3 tam aydan daha kısa süren hareketlilik faaliyetleri Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği kapsamına girmez ve hibelendirilmez.

Erasmus+ Staj Hareketliliği Nedir?

Erasmus+ Staj Hareketliliği kapsamında yapılacak olan faaliyet, yükseköğretim kurumunda kayıtlı olan öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede, üniversitede veya kuruluşta staj yapmasıdır. Staj faaliyeti öğrencinin öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde etmesidir. 

Erasmus+ Staj Hareketliliği Faaliyeti Süresi Ne Kadardır?

Staj hareketliliğinden faydalanmak isteyen bir öğrenci ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından birinde eğitim görüyorsa staj dönemi en az 2 ay ve en fazla 12 ay olabilir.

Asil listede yer alan öğrencilere staj yapacakları kurumdan kabul almaları için 2 ay süre verilecektir. 2 ay içerisinde kabul alamayan öğrencilerin kazanmış oldukları Erasmus hakkı geçersiz olacaktır.

Ardından yedek listede yer alan öğrencilere 2 ay staj yapacakları kurumdan kabul mektubu almaları için süre verilir.

** Tüm öğrencilerimizin hibeden azami düzeyde faydalanabilmesi adına hibeler 2 aylık hesaplanarak verilir. Proje bitiminde projeden arda kalan hibeler daha uzun süre staj yapmış öğrenciler içerisinde adil bir şekilde dağıtılır.

Hangi Kuruluşlar Erasmus+ Staj Faaliyeti İçin Uygun Değildir?

- Avrupa Birliği kurumları ve AB ajansları,

- AB programları yürüten ve bu kapsamda hibe alan kuruluşlar,

Misafir olunan ülkedeki ulusal diplomatik temsilciklerimiz,

Türkiye'deki yerel firmaların uluslararası şubeleri.

Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliğinden yararlanma koşulları nelerdir?

Bir yükseköğretim kurumunda tam zamanlı olarak eğitim gören ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliğinden yararlanabilir.

Programa başvurabilmek için gerekli olan minimum akademik ortalamanın (GNO):

Ön Lisans/Lisans öğrencileri için 2.20 / 4.00,

Lisansüstü öğrencileri için ise 2,50 / 4,00 olması gerekmektedir.

Seçim Kriterleri

Öğrenci seçimleri, asgari şartları sağlayarak başvuruda bulunan öğrenciler arasından, Merkez tarafından ilan edilen değerlendirme ölçütleri ve ağırlıklı puanları dikkate alınarak puanların en yüksekten aşağıya doğru sıralanmasıyla gerçekleştirilir. Akademik başarı ve yabancı dil sonucu ortalamasına göre sıralama yapılır ve kontenjan dâhilinde sonuçlar açıklanır.      

Hareketlilik başvurularını değerlendirmede kullanılacak değerlendirme ölçütleri ve ağırlıklı puanlar şunlardır;

ÖlçütAğırlıklı Puan
Akademik başarı düzeyi%50 (toplam 100 puan üzerinden)
Dil seviyesi%50 (toplam 100 puan üzerinden)
Şehit ve gazi çocuklarına+15 puan
Engelli öğrencilere (engelliliğin belgelenmesi kaydıyla)+10 puan
Başvuru tarihlerinde staj yeri kabul mektubu sunma+10 puan
2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında haklarında korunma, bakım veya barınma kararı alınmış öğrencilere+10 puan
Daha önce yararlanma (hibeli veya hibesiz)-10 puan
Hareketliliğe seçildiği halde süresinde feragat bildiriminde bulunmaksızın hareketliliğe katılmama-10 puan
İki hareketlilik türüne birden aynı anda başvurma (öğrencinin tercih ettiği hareketlilik türüne azaltma uygulanır)-10 puan
Hareketliliğe seçilen öğrenciler için: Yükseköğretim kurumu tarafından hareketlilikle ilgili olarak düzenlenen toplantılara/eğitimlere mazeretsiz katılmama (öğrencinin Erasmus'a tekrar başvurması halinde uygulanır)-5 puan
Dil sınavına gireceğini beyan edip mazeretsiz girmeme (öğrencinin Erasmus'a tekrar başvurması halinde uygulanır)-5 puan

 

Erasmus+ Programından Yararlanmak için Gerekli Yabancı Dil Sınavı Prosedürleri

Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliği öğrencisi seçimi yapılırken not ortalamasının %50'si ve yabancı dil puanının %50'si alınır ve elde edilen sonuca göre öğrenci sıralaması yapılacağından programdan yararlanmak üzere başvuruda bulunan öğrencilerin dil sınav sonuç belgesi bulunmak zorundadır. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin sınavdan %60, SBF ve SHMYO öğrencilerinin Dil sınavından %50 başarı sağlamaları gerekmektedir.

Minimum puanların altında dil sınav sonucu olan öğrenciler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Kabul edilecek sınavlar: TOEFL IBT (min. 75) ve YDS/ YÖKDİL (min. 60)'tır. Elinde Dil Sınav Sonuç Belgesi olmayan Erasmus+ a katılmak isteyen öğrenciler için Bezmialem Vakıf Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı tarafından İngilizce sınavı yapılmaktadır.Geçerli bir dil sınav sonucu olmayan öğrenciler Erasmus'tan hibeli veya hibesiz faydalanamaz.

Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı tarafından hazırlanacak ve  17 Nisan 2024 Çarşamba günü saat 09:30  Sultangazi Kampüsünde yapılacaktır.

Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliği Hibeleri

Erasmus+ hibesi Avrupa Komisyonu tarafından ile Ulusal Ajans aracılığı ile sağlanmaktadır. Ulusal Ajans tarafından Üniversitemize ayrılan bütçenin elverdiği sayıda öğrencimize Erasmus+ hibesi tahsis edilebilecektir.

2023 – 2024 Akademik Yılı Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliği hibe tutarları aşağıdaki gibidir:

Ülke GruplarıHareketlilikte Misafir Olunan ÜlkelerAylık Hibe Öğrenim (€)Aylık Hibe Staj (Euro)
1. ve 2. Grup Program ÜlkeleriAlmanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Norveç, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

 

600

 

750

3.Grup Program ÜlkeleriBulgaristan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Türkiye

 

450

 

600

 

Programla İlişkili Olmayan Ülkelere Öğrenci/Yeni Mezun Hareketliliği (Uluslararası Hareketlilik)

Yeni Erasmus+ Programı KA131 projeleri kapsamında detayları hibe sözleşmesi ve eklerinde belirtileceği şekilde gerçekleştirilmesi mümkün olabilecek Uluslararası Hareketlilik kapsamında, Programla ilişkili olmayan ülkelere öğrenci/yeni mezun gönderirken uygulanacak bireysel destek hibe miktarları tablosu aşağıda yer almaktadır:

Misafir Olunacak ÜlkeAylık Hibe Öğrenim (Avro)Aylık Hibe Staj (Avro)
1-12. Bölge Ülkeleri*700700
13. ve 14. Bölge Ülkeleri*600750

 

Seyahat Gideri Hesaplamaları

Mesafe hesaplayıcısı aracılığı ile personelin yerleşik olduğu yerden, faaliyet yerine kadar olan iki nokta arasının km değeri tespit edilmeli ve aşağıdaki tablo kullanılarak seyahat hibesi hesaplanmalıdır. Personelin aktarmalı olarak seyahat etmesi, yukarıda belirtilen mesafe hesaplaması ile varılan mesafeyi etkilemez.

Elde edilen “km" değeriHibe miktarı (Euro)Yeşil Seyahat hibe miktarı
10-99 KM arası2856
100- 499 KM arası211285
500- 1999 KM arası309417
2000- 2999 KM arası395535
3000- 3999 KM arası580785
4000- 7999 KM arası11881188
8000 KM ve üzeri17351735

 

Ödemede Kesinti Yapılması

Öğrencinin gittiği kurumdaki resmî tatil günleri hariç, yani normal şartlarda öğrenim veya stajın devam etmesi gereken durumlarda 1 haftadan fazla süre ile misafir olduğu kurumdan (şehirden / ülkeden) ayrılması durumunda ayrı kaldığı süreler için hibe ödemesi yapılamaz. Daha önce ödeme yapılmış olsa bile bu dönem için verilen hibenin iadesi talep edilir.

Erasmus dönüşünde gerekli evraklarını getirmeyen ve katılımcı anketini doldurmayan öğrencilerin kalan hibeleri ödenmeyecektir.

Ayrıca Öğrenim Hareketliliği kapsamında seçilmiş ve partner kurumda eğitim almak için gönderilmiş öğrencilerin devamsızlık nedeni ile başarısız olmaları halinde hareketlilik öncesi verilmiş hibeleri %100 oranında geri alınır.

Kontenjan

Başvurular aşağıdaki dağılım doğrultusunda alınacaktır;

Fakülte AdıÖğrenim HareketliliğiStaj Hareketliliği
Tıp Fakültesi16
Diş Hekimliği Fakültesi06
Eczacılık Fakültesi06
Sağlık Bilimleri Fakültesi46
SHMYO12
Sağlık Bilimleri Enstitüsü12

 


*ÖNEMLİ EK DUYURU*

Erasmus+ KA131 proje hibesinin bir kısmı yeterli talep olması halinde programla ilişkili olmayan üçüncü ülkelere öğrenci ve personel göndermek için tahsis edebilmektedir. Bu sebeple 25 Mart 2024 tarihine kadar tıklayacağınız link üzerinden formu doldurarak Erasmus hareketliliğinizi gerçekleştirmek istediğiniz ülkeyi bizlerle paylaşmanızı rica eder,

İyi günler dileriz."

 

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Her türlü soru için: elif.aydemir@bezmialem.edu.tr  adresine yazabilirsiniz. ​

**2024-2025 dönemi Staj Hareketliliği için 3 kişilik İngiltere kontenjanı açılmış bulunmaktadır.

​**Hibe miktarları kesinlik kazanmamış olup değişiklik gösterebilmektedir. 

**Türkiye ile Avrupa Komisyonu arasında 2024 Yılı Katkı Anlaşması henüz imzalanmamıştır. Bu nedenle, Erasmus+ öğrenci hareketliliği kapsamında yapmış olduğunuz başvuru sonucunda hareketliliğe hibeli ya da hibesiz olarak seçilmeniz kazanılmış bir hak niteliği taşımamaktadır. Hibe alıp almayacağınız veya hibenizin tutarı Avrupa Komisyonu ile imzalanacak anlaşma ve akabinde üniversitenize tahsis edilecek hibe tahsis süreçleri sonuçlandığında kesinleşecek olup, söz konusu anlaşma süreçlerinde yaşanacak gecikmelerden veya aksaklıklardan kaynaklanabilecek maddi veya manevi kayıplardan üniversiteniz veya Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz.