İLETİŞİM ENGLISH Ara ARA
Haberler
Üniversitemiz Filistin'e Destek İçin Yürüdü 13.05.2024

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi tarafından düzenlenen Filistin'e destek yürüyüşüne yöneticiler, akademisyenler ve öğrenciler yoğun katılım gösterdi. Akademisyenler ve öğrenciler "Nehirden denize özgür Filistin", "Zalimler için yaşasın cehennem" sloganları attı. Açıklama yapan Rektörümüz  Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, bugün Filistin halkı için tüm dünyaya barış ve adalet çağrısında bulunmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Gazze'nin uzun yıllardır süren çatışma ve zulmün merkezinde yer aldığını, temel insan haklarından yoksun bırakıldığını kaydeden Prof. Dr. Kazancıoğlu, "Geçtiğimiz yılın ekim ayında başlayan savaşta İsrail, Gazze halkına yıllardır yaşattığı zulmü daha da şiddetlendirdi ve derinleştirdi. İsrail uyguladığı şiddette o kadar ileriye gitti ki bugün bu durum, tüm dünyada soykırım olarak ifade ediliyor" dedi.

Bu zulme sessiz kalamayız

Bu süreçte aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce insanın hayatını kaybettiğini ve ağır yaralandığını aktaran Prof. Dr. Kazancıoğlu, "Yüzbinlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Eğitim, besleme ve sağlık gibi temel haklardan mahrum kaldı. Tüm bu zulüm ve cinayetler insanlığın gözü önünde işlendi. Bugün tüm Filistinlilerin soykırım ile karşı karşıya kalması ve savaşın gölgesinde yaşaması kabul edilemez. Savaşlarda, depremlerde, salgınlarda en önde mücadele eden ve İsrail'in sık sık hedef aldığı sağlık personelleri bu zulme sessiz kalamaz" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr.  Kazancıoğlu, bu elim süreçte İsrail'in sivil vatandaşların yanı sıra hastaneleri bombalayarak sağlık personelini ve bakıma muhtaç hastaları da acımasızca katlettiğini, sağlık sistemini kullanılamaz hale getirdiğini söyledi.

Başta Filistinliler olmak üzere herkesin güvende hissedebileceği ve insanca yaşayacağı bir dünya istediklerini vurgulayan Kazancıoğlu, "Zulmü yapanların ve zulmü destekleyenlerin sesinin daha gür çıkması vicdanımızı derinden yaralıyor. Bu yüzden bugün 'savaşa hayır' diye haykırıyoruz. Tüm dünyada Filistin halkının yanında olan onurlu bilim insanlarına teşekkür ediyoruz, gözaltına alınmalarını şiddetle kınıyoruz" şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanları da katledildi

Tıp Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencisi Murat Durmaz da Filistin'de 80 bine yakın yaralı bulunduğunu belirterek, "Bu süre zarfında yaklaşık 500 sağlık çalışanı da insanlığa hayat olma gayesi ile çıktıkları yolda zalimler tarafından katledilmiş. Hastaneler dünyanın gözü önünde bombalanarak hem insanlık hem de savaş suçu işlenmiştir ve halen işlenmeye de devam edilmektedir." dedi.

Konuşmaların ardından akademisyenler ve öğrenciler, ellerinde taşıdıkları "Filistin özgür olacak", "Filistin özgür olana kadar susmayacağız", "Kahrolsun işgalciler yaşasın özgür Filistin" yazılı dövizler eşliğinde rektörlük binasına kadar yürüdü.

Yürüyüşün ardından katılımcılar Filistinliler için dua etti.

Üniversitemiz Filistin'e Destek İçin Yürüdü