Duyurular
​Akademik Görünürlük Artırma-ORCID​ 23.01.2020

Değerli Bezmialem Mensupları,

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından akademisyenlerin Open Researcher and Contributor ID (ORCID) numarası edinmesi istenilmektedir. Bu numara ile isim benzerliği gibi durumları engellenerek akademik ortamda bizzat kendimizin temsil edilmesini sağlamak için bir gerekliliktir.

Araştırmacılarımızın yayınlarının bulunduğu platformlarda yazar adlarındaki benzerlikler, Türkçe harf karakterinden kaynaklanan sorunlar ya da evliliğe bağlı olarak soy isimlerinin değişmesi gibi nedenlerden dolayı bir araştırmacının yayınlarına toplu olarak ulaşılmasında problemler yaşanmaktadır.

ORCID sistemi, araştırmacıya tek bir dijital kimlik oluşturarak, araştırmacıya ait tüm çalışmaların tek bir hesap altında toplanmasını sağlamaktadır. Böylece araştırmacıya ait tüm yayınların toplu olarak görüntülenebilmesi ve yapılan analizlerde doğru verilerin kullanılması mümkün olmaktadır. Araştırmacıların yayınlarına ulaşılma problemi araştırmacının akademik performansını etkilemekle birlikte araştırmacının çalışmış olduğu üniversitenin de ulusal/uluslararası görünürlüğünü etkilemektedir.  

Dijital kimlik tanımlaması yapmak için ORCID ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Kayıt süreçleri ile ilgili aşağıdaki bilgilendirme linkini takip edebilirsiniz.

 

ORCID erişim linki; https://orcid.org  ​

Kayıt Linki: https://orcid.org/register

​ORCID Kayıt olma adımları ve duyuru detayları için tıklayınız.​