1- Proje Başlangıç Çalıştayı: Bu çalıştayda Sağlık Bakanlığının Fitoterapi ile ilgili olan birimlerinden katılacak olan yetkililer, bu alanında Farmasötik ürünler üreten tecrübeli ve akredite sanayii kuruluşu mensupları ile akademisyenler bir araya gelerek, Türkiye’de türünün ilk örneği olan bu projeden olan beklentilerini dile getirip, proje ekibinin oluşturmaya çalıştığı soyut ve somut hedeflerin yönlendirilmesine yardımcı olacaklardır.
2- İstanbul’da bir Uluslararası Katılımlı Fitoterapi Kongresi: Sağlık sektöründe çalışanların yararlanacağı nitelikte, proje sonuçlarının işaret edeceği sonuçların ele alınacağı uluslararası katılımlı toplantı düzenlenecektir. Bu faaliyet hem akademik kurumlar hem de özel sektördeki firmalara yönelik olarak düzenlenecektir. Bu faaliyet Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde yapılacak ve proje kapsamında güçlendirilen eğitim ve teknolojik altyapı katılımcılara tanıtılacaktır.
3- Fitoterapi Sertifika programı: T.C. Sağlık Bakanlığı; Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü “Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları yönetmeliği” taslağına göre Fitoterapi alanında hekimlere verilecek uygulama sertifika programı eğitimlerine yönelik olacaktır. Mevzuata göre Sağlık Bakanlığı belirlenen eğitim programları çerçevesinde standart eğitimlerin gerçekleştirilmesi için koşulları sağlayan kurumlara izinler verecektir. Taslağı hazırlanan yönetmelikte Fitoterapi Sertifika programında 170 saat teorik ve 30 saat pratik olmak üzere 200 saatlik ders programını tamamlamalıdır. Eğitimciler arasında en az birer Farmakognozist, Farmasötik Botanikçi ve Farmakolog yer almalıdır denmektedir. Eğitimciler; Farmakognozi ve Farmasötik Botanik Öğretim Üyeleri ile bu alanda çalışmaları bulunan Farmakolog ve kendi uzmanlık alanı ile ilgili klinisyenlerden oluşur denmektedir. Yönetmelik 27 Ekim tarihinde onaylanmıştır. Bu doğrultuda, Sağlık Bakanlığına başvuru yapılarak gerekli yetkiler alındıktan sonra Eğitim Merkezlerinde Fitoterapi Uygulama Eğitimlerine başlanılacaktır.
4- İstanbul Halkını Bilgilendirme Semineri: Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi bünyesinde zaten İstanbul halkına verilmekte olan Ev Tıbbı seminerleri, Kurslar, Atölye Çalışmaları, Çocuk Programları, Gönüllü Bahçıvanlık gibi eğitimler zaten verilmektedir. Bu çerçevede yılda bir kez Halka açık Tıbbi Bitkiler şenliği düzenlenirken, bu sene projemiz kapsamında şenlik günlerinde halka açık bilgilendirici bir seminer (veya seminerler) düzenlenecektir.
5- Proje Bitiş Çalıştayı: İlk çalıştaya katılan aynı ekip, başlangıçta çizilen yol haritası üzerinde kat edilen mesafe, ulaşılması umulan hedefler ve elde edilen ürünlerin gerçekleşme oranını analiz edecektir. Bununla birlikte kurulmuş olan Fitoterapi merkezinde, projenin bitiş tarihiden sonra devam etmesi gereken aktiviteler, güçlendirmesi gereken yönler ve oluşan yeni beklentiler ele alınacaktır.