Duyurular
TEKNOFEST Kapsamında TÜBİTAK Tarafından Düzenlenen Yarışlar Hakkında 11.02.2021

TEKNOFEST kapsamında 2005 yılından bu yana TÜBİTAK tarafından düzenlenen "Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları", üniversitelerde ve kamuoyunda alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturmayı, ülkemizin batarya beslemeli araçlar teknolojisinde gelişimine katkı sağlamayı, katılımcılara mesleki ve sosyal alan deneyimi kazandırmayı amaçlamaktadır. Katılımcılara 25.000 TL hazırlık desteği yanında, TEKNOFEST ödül töreni'nde 50.000 TL'ye varan tutarlarda performans ödülleri ve özel ödüller verilmektedir. Elektromobil ve hidromobil kategorilerinde düzenlenen yarışlar, bu yıl 31 Ağustos - 5 Eylül tarihlerinde İstanbul Park Yarış Pisti'nde gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi https://teknofest.org/yarisma-detaylar-7.html sayfasından duyurulmaktadır.

2016 yılından bu yana sabit kanat ve döner kanat kategorilerinde düzenlenen "Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması", gençlerimizi İHA teknolojilerine yönlendirmeyi, ülkemizin bu alanda sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi arttırmayı, aynı zamanda katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmayı amaçlamaktadır. Detaylı bilgiye https://teknofest.org/yarisma-detaylar-12.html sayfasından duyurulmaktadır.

Bu yıl ilk kez düzenlenen "Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması", herhangi bir kategori ve görev tanımı olmaksızın katılımcıların tamamen hayal ve fikir dünyalarını geliştirerek farklı yapılardaki (sabit kanat, döner kanat, çırpan kanat, hibrit vb.) İHA'larla her türlü bilimsel, teknolojik, yetenek ve beceriye dayalı uçuşları teşvik etmek ve ülkemizin İHA teknolojisinde sahip olduğu rekabet gücünü arttırmayı amaçlamaktadır.

İHA Yarışmaları için katılımcılara 18.000 TL'ye kadar hazırlık desteğinin yanında, TEKNOFEST ödül töreni'nde 50.000 TL'ye varan tutarlarda performans ödülleri ve özel ödüller verilebilecektir. Yarışmalar, bu yıl 13 Eylül - 18 Eylül tarihlerinde Bursa Yunuseli Havalimanı'nda gerçekleştirilecektir. TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, Uluslararası İHA Yarışması ve Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması ile ilgili detaylı bilgi www.teknofest.org sayfasından duyurulmaktadır.