Haberler
Bezmiâlem Kadın Doğum Günleri Gerçekleşti 23.09.2021

Bezmialem Kadın Doğum Günleri 19 Eylül tarihinde Prof. Dr. Gürkan Kıran ve Prof. Dr. Engin Oral başkanlığında Erich Frank Konferans Salonunda gerçekleşti.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından ilk kez gerçekleştirilen “1.Bezmialem Kadın Doğum Günleri" alanında uzman yerli ve yabancı pek çok akademisyeni ağırladı.

Toplantının açılış konuşmasını Üniversitemizin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fadlullah Aksoy gerçekleştirdi. Prof. Dr. Fadlullah Aksoy, “Yaşadığımız teknoloji çağında bilginin yoğun olarak üretilmesine rağmen şüphesiz nitelikli ve bilimsel çalışmalara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.  Aynı zamanda üretilen bilimsel çalışmaların dolaşımına imkân tanıyan dijital teknolojilere ayak uydurmak çok önemli bir hale gelmiştir. Bugün hibrid şekilde düzenlediğimiz bu toplantıda aramızda bulunamayan meslektaşlarımıza ve öğrencilerimize de uzaktan erişim imkânı sağlanmakta. Bugün ilkini gerçekleştireceğimiz 1. Bezmialem Kadın Doğum Günleri'nde 'Jinekolojik Onkoloji, Perinatoloji ve Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite' ana başlıklarında yapılacak oturumlarda yurt içi ve yurt dışından davetli konuşmacılarımızdan dinleyeceğiz. Böylesi değerli bir programın hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutluyor, tüm katılımcılara faydalı bir toplantı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Toplantıya başkanlık eden Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Gürkan Kıran, tüm konuşmacı ve dinleyicilere hoş geldiniz diyerek toplantının kapsamına ve amacına dair kısa bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Prof. Dr. Gürkan Kıran, “Bilimsel derneklerin ve akademik kurumların bilimin üretilmesine olduğu kadar, bilginin yayılmasına da katkıda bulunma gibi bir misyonları vardır. Bu düşünceden hareketle tarihi yarımadadaki kıdemli hastanemizden ve genç üniversitemizden aldığımız enerjiyle, biz de Bezmialem Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği olarak bu amaca hizmet etme yolunda kendimizi sorumluluk almaya hazır ve istekli hissettik. İlk olarak bu sene 1. Bezmialem Kadın Doğum Günleri'ni düzenlemeye karar verdik" diye konuştu.

“Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite" başlıklı ilk oturumun moderatörlüğünü Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyelerimiz Prof. Dr. Engin Oral ve Doç. Dr. Pınar Özcan yaptı.

İlk oturumun ardından gerçekleşen Uydu Sempozyumda Prof. Dr. Engin Oral “Oasit Sayısı ve Kümülatif Canlı Doğum Oranı" ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

İkinci oturum ise akademisyenlerimizden Prof. Dr. Gürkan Kıran ve Doç. Dr. Ayşe Filiz Gökmen Karasu moderatörlüğünde düzenlendi. Oturumda “Jinekolojik Onkoloji" konusu tüm yönleriyle ele alındı.

Programın son oturumunu akademisyenlerimizden Prof. Dr. Osman Şevket ve Doç. Dr. Mehmet Serdar Kütük modere etti. “Obstetrik-Perinatoloji" konu başlığıyla ilgili detaylı sunumların yer aldığı oturumun sonunda soru-cevap sürecini de kapsayan tartışmalar gerçekleşti.Bezmiâlem Kadın Doğum Günleri Gerçekleşti