Haberler
Tıp Fakültemizin 2023-2024 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giydirme Töreni gerçekleştirildi. 29.11.2023

Tıp Fakültemizin 2023-2024 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giydirme Töreni gerçekleştirildi.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi 2023-2024 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giydirme Töreni, 27 Kasım 2023 Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Üniversitemizin Abdülhamit Han Oditoryumu'nda yer alan Erich Frank Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törene Rektörümüz Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet Bilgin ve Prof. Dr. Güven Çetin, Genel Sekreterimiz Dr. Zeynep Görmezoğlu, Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Ramazan Özdemir, akademisyenlerimiz, velilerimiz ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve üniversitemizin tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan tören, Tıp Fakültesi 1'inci Sınıf Öğrenci Temsilcisi Arze Deniz Karaman, Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Ramazan Özdemir ve Rektörümüz Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu'nun konuşmalarıyla devam etti.

Prof. Dr. Kazancıoğlu: “Büyük bir sorumluluk üstlendiniz"

Rektörümüz Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, ilk satırlarında Gazze saldırıları, 6 Şubat depremleri ve COVID-19 pandemisini örnek vererek hekimlik mesleğinin önemini vurguladığı konuşmasında, önce öğrencilere hitap ederek “Bugün giydiğiniz beyaz önlüklerinizle omuzlarınıza çok büyük bir yük ve sorumluluk üstlendiniz. Zira mezun olduğunuzda dünyanın dört bir tarafına dağılarak, topluma ve yaratılmışların en şereflisi olan insanlığa, sürdürülebilir bir sağlık hizmeti sunmak için gecenizi gündüzünüze katacaksınız. Yanı başınızda insanlar doğacak, insanlar ölecek. Bazılarını kurtaracaksınız, bazıları için maalesef çabalarınız yeterli olmayacak. Herkes, en sevdiklerinin sağlığı için sizlerin gözlerinizin içine bakacak, ağzınızdan çıkacak iki kelimeyi bekleyecek. Ancak bir insanı sağlığına kavuşturduğunuzda, onun ve sevdiklerinin minnetini gördüğünüzde ulaşacağınız manevi hazzı da başka hiçbir yerde bulamayacaksınız. İşiniz hem çok güzel hem de zor. Çünkü sağlıklı bir yaşam, Kanuni Sultan Süleyman'ın 'Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi' dizesinde de ifade ettiği gibi, bir insan için en büyük mutluluk kaynağıdır. Sorumluluğunuz büyük. Birazdan üstünüze giyeceğiniz beyaz önlükleriniz gibi kendi hayatınızda beyaz bir sayfa açıyorsunuz. Bu sayfayı en güzel şekilde doldurmanızı temenni ediyorum. Gerek öğrencilik hayatınız boyunca gerekse de bu kutsal mesleği icra ederken yorulabilirsiniz. Bunların üstesinden gelirken, milli ve insani değerleri, ülkemizin toplumsal refahına ve sağlık alanındaki gelişimine katkıda bulunduğunuz gerçeğini aklınızdan çıkarmadan hareket etmenizi diliyorum. Beyaz önlüklerinizi layıkıyla taşıyacağınıza inancımız tamdır" ifadelerini kullandı. Daha sonra velilere hitap eden Rektörümüz, “Uzun uğraşlar ve yorucu bir sınav maratonunun sonucunda hedefine ulaşmış olan gençlerimizin her zaman yanında oldunuz. Yeri geldi yemediniz yedirdiniz, giymediniz giydirdiniz. Çocuklarınız, ilkokuldan bugüne kadar, sizlerin sonsuz desteğini ve emeklerini arkalarında hissederek bugünlere geldiler. Bu zorlu ve kıymetli yoldan geçerek Üniversitemize gelen doktor adaylarımız burada alacakları eğitimle fidandan ağaca ve ormana dönüşerek, “önce ailesine, sonra çevresine, sonra ülkesi ve milletine, sonra da insanlığa faydalı" birer birey olarak sizleri gururlandırmaya devam edecektir. Buna emin olabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Özdemir: “Çocuklarınız emin ellerde"

Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Tıp Fakültemizin tanıtımına geniş yer verdiği konuşmasında, “Bugün hem onlar hem de veliler olarak sizler uzun bir yolun başındasınız. Çok emek verdiniz, daha da vereceksiniz. Evlatlarınız beyaz önlüklerini giyerek, gerçek bir insanlık sanatı olan hekimlik mesleğine ilk adımlarını atıyorlar. Ancak şundan emin olabilirsiniz ki çocuklarınız emin ellerdedir. Evlatlarınız, Bezmiâlem'in felsefesiyle vatana, millete ve devlete hayırlı insanlar olarak yetişecekler. İnşallah altı sene sonra mezuniyetlerinde de beraber oluruz" dedi.

Tıp Fakültesi 1'inci Sınıf Öğrenci Temsilcisi Bahar Yangöz ise öğrencilerimizin iki aylık Bezmiâlem serüveninin anlatıldığı slayt gösterisiyle renklendirdiği konuşmasında, “Bugünden sonra da beyaz önlüklerimize layık, gelecekte bütün insalığa umut olan doktorlar olabilmek için aynı yolda emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Umuyorum ki ileride de Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kendinin emanet edilmesini istediği şanlı Türk hekimleri olacağız" ifadelerine yer verdi.

Tören, başta Rektörümüz Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet Bilgin, Prof. Dr. Güven Çetin ve Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Ramazan Özdemir olmak üzere Tıp Fakültesi akademisyenlerimizin öğrencilere beyaz önlüklerini giydirmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Tıp Fakültemizin 2023-2024 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giydirme Töreni gerçekleştirildi.