İLETİŞİM ENGLISH Ara ARA
Sıkça Sorulan Sorular

 


Bezmialem Vakıf Üniversitesi hangi dilde eğitim verilmektedir?

Eğitim dilimiz, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Eczacılık Fakültesinde %70 Türkçe, %30 İngilizcedir. Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu %100 Türkçe eğitim vermektedir.

Uluslararası öğrenci başvurularında süreç nasıl işlemektedir?

Başvurular online bir platform üzerinden alınmaktadır ve daha sonraki süreçte sisteme yüklenen İngilizce-Türkçe belgeler üzerinden öğrenciler arasında değerlendirme yapılmaktadır. Yüz yüze mülakat yapılmamaktadır; bu yüzden ilanların ve duyuruların sitemiz üzerinden takibi önemlidir. Daha fazla bilgi için: https://bezmialem.edu.tr/tr/Sayfalar/idari/uluslararasi-iliskiler-ofisi/uluslararasi-ogrenciler/basvuru-sureci.aspx


Başvuru değerlendirmeleri nasıl yapılmaktadır?

Başvuru değerlendirmeleri fakülte üyelerinden oluşan bir komite tarafından yapılmaktadır ve adayın sınav sonucu, diploma notları, ek sertifikaları incelenmektedir.

Mavi Kart ve çifte vatandaşlık sahibi yabancı öğrencilere ayrılan kontenjan kaç kişiliktir?

Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık bölümlerimiz için belirlenen uluslararası öğrenci kontenjanlarımızın %10'unun aşılmaması gerekir.”

Kayıt işlemleri için gerekli olan Diploma Denklik Belgesi nereden alınır?

Yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti Başkonsoloslukları bünyesinde bulunan eğitim ataşeliklerinden ve büyükelçilikler bünyesinde bulunan eğitim müşavirliklerinden ya da yurt içindeki MEB İl Müdürlüklerinden alınmaktadır. Daha fazla bilgi için: http://edenklik.meb.gov.tr/


Üniversitemize başvuru sürecinde liseyi Türkiye'de okumuş Uluslararası bir vatandaşlık sahibi öğrencilere YÖS ya da uluslararası sınav zorunluluğu var mı?

Evet. Kabul edilen sınavlar için: https://bezmialem.edu.tr/tr/Sayfalar/idari/uluslararasi-iliskiler-ofisi/uluslararasi-ogrenciler/basvuru-sureci.aspx.


Lisenin tamamını yurt dışında okumuş (KKTC hariç) T.C. uyruklu öğrenci diploma ile üniversitemize başvurabilir mi?

Evet. Uluslararası öğrencilere uygulanan minumum başvuru puanları geçerlidir. KKTC'de ikamet eden ve KKTC'de liseyi tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların, başvuruları değerlendirmeye alınır.
 ​


İngilizce Hazırlık Programı'ndan muafiyet şartları nelerdir?

Son iki yıl içerisinde TOEFL veya Cambridge sınavından, üniversitemiz senatosu tarafından belirlenen sonuçları alan öğrenciler hazırlık sınıfını atlayabilmektedir. Bu sınavlara girmemiş öğrenciler ise okulumuz Yabancı Diller Bölümü'nün hazırladığı İngilizce Yeterlik Sınavı'ndan belirlenen puanı alırsa hazırlık sınıfından muaf tutulurlar.

itim bedeli ödemesi taksitle yapılabilir mi?

Evet. 1 peşin 9 taksit yapılabilir.  Vakıfbank ile yaptığımız anlaşmaya göre Türkiye'de çalışan veya emekli olması şartı ile banka ile veli arasında bir sözleşme imzalanıyor. Banka ile veli arasındaki bu sözleşmede ödeme tarihleri belirlenir ve veli bankaya borçlanmış olur.  (Faizsiz kredi çekmek gibi)

​Ayrıca anlaşmalı olduğumuz kredi kartlarına da taksit yapılabilmektedir.  HSBC ve Finansbank hariç tüm kartlara limit varsa taksit yapılabilir. 


Peşin Ödemede indirim var mı?

Evet. Peşin ödemede %5 indirim vardır. ​