Oturum Aç

 İngilizce Hazırlık Okulu


Bezmialem Vakıf Üniversitesi öğrencilerine akademik ve mesleki ortamlarda sorunsuz ve güvenilir bir İngilizce öğretimi sunmaktadır. Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nde lisans eğtimine başlamanın ön şartı, İngilizce'de belli bir düzeye ulaşmaktır. Uluslararası geçerliliği olan TOEFL ve Cambirdge İngilizce sınavlarında, senatonun belirlediği puanları almış olan öğrenciler  eğitimlerine birinci sınıftan devam edebilecekler; İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilere ise Yabancı Diller Bölümü'nde yoğun bir yabancı dil hazırlık sınıfı programı uygulanacaktır.  Hazırlık okulu öğrencilerimiz, haftada 36, yıl boyunca 1036 ders saati İngilizce öğretimi görerek  lisans eğitimine hazırlanırlar. Dersler dışında, önceden planlanmış ders-dışı etkinliklerle de öğrencilerimiz İngilizcelerini geliştirme şansı bulurlar. 

Eğitim Dili


Üniversitemizin Sağlık Bilimleri Fakültesi hariç tüm programlarında öğretim dili İngilizce(%30) ve Türkçe(%70)'dir. Sağlık Bilimleri Fakültesi programlarında ise %100 Türkçe eğitim verilir. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi tarafından kabul edilen öğrenciler, İngilizce ve Türkçe dillerinin yeterli olduğuna dair belge sunmalıdırlar. İngilizce Yeterlilik belgesi sunamayan öğrenciler, Üniversitemiz tarafından yapılacak olan sınava girebilirler. Üniversitemizin İngilizce Yeterlik Sınavı'nda (İYS) başarılı olamayan öğrenciler için bir yıl süreli zorunlu İngilizce Hazırlık Programı uygulanır, programın sonunda İngilizce yeterlik sınavını başaranların doğrudan birinci sınıfa kayıtları yapılır.

Türkçe Yeterlik Düzeyi 


Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe düzeyleri, YÖK tarafından kabul edilmiş Türkçe eğitim veren merkezlerden TÖMER vb. veya Milli Eğitim Bakanlığı'nca yetkilendirilen kurumlarca yapılmış olan sınav sonucuna göre belirlenir. Türkçe düzeyi yeterli görülmeyen öğrencilere bir yıl daha ek süre verilir. Bu süre içerisinde Türkçe kursu veren Üniversite veya yukarıda bahsedilen kurumlarca verilen kurslarda başarılı olduklarını belgeleyen öğrenciler, öğrenimlerine başlarlar.

İngilizce Yeterlik Düzeyi

Güz yarıyılı başındaki İYS'nin dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerileri bölümlerinin her birinde 30 üzerinden en az 15 olmak üzere toplamda 120 üzerinden 75 ve üzeri puan alarak başarılı olan ve Son iki yıl içinde girilmiş bir TOEFL IBT sınavının dinleme, konuşma, okuma ve akademik yazma bölümlerinin her birinden 30 üzerinden ayrı ayrı en az 15 olmak üzere toplamda 120 üzerinden 75 ve üzeri puan alarak başarılı olan öğrenciler; hazırlık sınıfından muaf tutulur ve kayıt yaptırmış oldukları fakültenin lisans öğrencisi olarak öğrenimlerine başlarlar.