CONTACT TÜRKÇE Ara SEARCH

​​​ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ ANABİLİM DALI

​Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı olarak üniversite hastanemizde en modern tıbbi cihazlar ve tedavi yöntemleri ile bizlere başvuran hastalarımızın şikayetlerine çare aranmakta ve tıbbi çözümler uygulanmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalının hasta tanı ve tedavisi, eğitim ve araştırma olmak üzere 3 temel görevleri bulunmaktadır. Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalının hekim kadrosu, profesör, doçent, yardımcı doçent ve uzmanla birlikte asistan doktordan oluşmaktadır. Hekimlerimiz Bezmialem Dragos, Bezmialem Eyüp ve Bezmialem Fatih polikliniklerinde de hizmet vermektedir.
​​NURZAT ELMALI WEB.png

Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı olarak amacımız, üniversitemizi tercih ederek kazanmış olan öğrencilerimize en iyi şekilde eğitim vermek, dünya tıp literatürüne insanlık adına anlamlı katkılarda bulunmak, bize rahatsızlıkları nedeniyle başvuran hastalarımızın iyileşmeleri ve şifa bulmaları için gayret göstermektir.​

RANDEVU AL ​​​

Anabilim Dalı Başkanı    Hakkımızda

​​​​​Misyonumuz; Anabilim Dalı olarak; anesteziyoloji, ağrı ve yoğun bakım dallarında; eğitim, hizmet ve araştırmada yüksek nitelikli çalışmalar yapan, ulusal düzeyde lider, uluslar arası düzeyde önde gelen kurumlardan biri olmaktır.  

Eğitim-öğretimde ana hedefimiz; ekibimizin her ferdini, araştırma görevlilerimizi ve öğrencilerimizi anesteziyoloji, yoğun bakım ve algoloji konularında güncel bilgilere sahip, her türlü mesleki yetkinliği ve özgüveni edinmiş, araştırma, kendini yenileme gayreti içinde olan, insan hakları ve etik değerler çerçevesinde mesleğini icra eden bireyler olarak mezun etmektir.  

Amacımız; anesteziyolojinin her alanında parmakla gösterilen bir referans kliniği olmak, vakıf senedimizde de belirtildiği ve hep uygulanageldiği şekilde; her türlü tıbbi hizmeti en üst düzeyde, zamanın gerektirdiği en modern araç, gereç ve yöntemleri kullanarak hastalarımıza sunmaktır.​

Spor Yaralanmaları Artroskopi Diz Ve Kalça Cerrahisi Merkezi

Anabilim dalımız içerisinde Spor yaralanmaları, Artroskopi ve Eklem Cerrahisi konularında deneyimli öğretim üyelerimiz ve ekibimiz ile referans merkezi olan kliniğimizde en son teknoloji ve olanaklar kullanılarak hastalarımıza ayrıcalıklı hizmet vermekteyiz.   

En sık görülen spor yaralanmaları: 

Sporcuların en sık yaşadığı sakatlıkların başında diz sakatlıkları gelmektedir. Özellikle Futbol, basketbol, tenis gibi sporlarda yaralanmalar daha sık görülmektedir. Sporcuların diz bölümünde en sık yüzde 20 oranında ön çapraz bağ, yüzde 10 oranında iç menisküs, yüzde 8 oranında iç yan bağ ve yüzde 4 oranında da dış menisküs yaralanmalarını görüyoruz. 

- Diz İç ve Dış Menisküs Yaralanmaları

- Diz Ön Çapraz Bağ, Arka Çapraz Bağ, İç Yan Bağ, Dış Yan Bağ yaralanmaları

- Patella (diz kapağı) Çıkığı

- Ayakbileği Bağ Yaralanmaları

- Omuz Çıkığı

- Omuz Rotator Manşet Yırtıkları

- Diz, Ayakbileği, Omuz, Kalça Eklemi Kıkırdak Yaralanmaları

- Kas liflerinde yırtılmalar ve tendon kopmaları

 • Aşil tendon kopmaları,
 • Kasıkta tendon kopmaları
 • Hamstring adale yırtıkları
   

Artroskopik cerrahi;

Artroskopik cerrahi, eklemi ilgilendiren hastalıkların (bağ,menisküs, kıkırdak yaralanmaları) tanı ve tedavisinde kullanılan minimal invazif bir yöntemdir.

Artroskopi işlemi ile bir santimetreden küçük kesiler kullanılarak, kalem boyunda optik bir sistem (artroskop) ve küçük bir kamera yardımıyla eklem içi görüntülenir. Görüntüyü sağlamak için eklemin içi bir sıvı kullanılarak şişirilir, işlem sonunda bu sıvı boşaltılır. Ameliyat sırasında, eklem içindeki yapılar 4-6 kez büyütülerek görüntü sağlanır, böylece ayrıntılı bir tanı imkanı vardır. Artroskopi ile saptanan kıkırdak, bağ ve menüsküs yaralanmaları gibi problemlerin tedavileri günümüzde gelişen teknoloji ve özel aletler sayesinde aynı seansta yine aynı küçük kesilerden yerleştirilen mekanik, motorlu traşlayıcılar veya radyofrekans aletleri ile sağlanmaktadır. Artroskopik ameliyatlar kapalı ameliyatlar olarakta adlandırılırlar. Tekniğin, klasik ameliyatlara göre üstünlüğü eklemin açılmamasından ileri gelmektedir. Eklem açılmadığı için fizik tedavi ve rehabilitasyona daha erken başlanır.

Artroskopik cerrahi en sık diz eklemi olmak üzere omuz, kalça, ayak bileği, dirsek, el bileği eklemini ilgilendiren hastalıkların tedavisinde yaygın kullanım alanı bulmuştur. 
Böylelikle hasta daha çabuk iyileşir, aktif yaşamına daha erken döner. Artroskopik cerrahi ile yapılan çoğu girişimlerde (menisküs, kıkırdak veya çapraz bağ cerrahisi) hastalar genellikle ertesi gün taburcu olur. Artroskopik girişim sonrası dizlik yada dışarıdan bir tesbit uygulanmaz. Basit bir menisküs yırtığının artroskopik yöntemle tedavisi sonrasında iyileşme hızlıdır. Pek çok hasta aynı gün içerisinde ayağa kalkıp artroskopi yapılan bacağı üzerine yük vererek yürüyebilir. Birinci haftadan sonra ev dışında kısa yürüyüşler yapabilir, üçüncü haftadan sonra ise normal günlük yaşamına dönebilir. Kıkırdak onarım işlemi yada menüsküs tamiri uygulanmışsa 3-4 hafta koltuk değneği kullandırılarak ameliyatlı bacağa tam yük vermekten kaçınmak gerekebilir. 

Merkezimizde yapılabilen Artroskopik girişimler;

Diz Eklemi Artroskopisi; Ortopedik cerrahiler içerisinde günümüzde en sık yapılanıdır.

-Yırtık menisküs parçalarının çıkarılması veya onarımı

- Ön ve arka çapraz bağ tamirleri

- Kıkırdak sorunları için Mikrokırık, mozikplasti (kıkırdak transferi) veya kıkırdak nakli

- Diz kapağı (patella) çıkıklarının tedavisi

Kalça Eklemi Hastalıklarında Artroskopi:

 • Kalça eklem çatısında bulunan dokudaki (labrum) yırtıklarının çıkarılması veya tamiri,
 • Cam (tümsek) ve pincer (kıskaç) tipi kalça eklemi sıkışma sendromu ve
 •  Kıkırdak yaralanmalarının tedavisi
  Ayakbileği Hastalıklarında Artroskopi:
 • Özellikle kıkırdak lezyonlarında sık uygulanmaktadır. Lezyonun boyutu ve derinliğine göre mikrokırık ve diğer kıkırdak tamir yöntemleri (mozaikplasti, skafold hücresiz veya otolog (kişinin kendisinden) kıkırdak nakli) uygulanmaktadır.
 • Ayakbileği burkulması sonrası meydana gelen yumuşak doku sıkışmaları, instabilite tedavisi
 • Omuz Eklemi Hastalıklarında Artroskopi:  
  Omuz sıkışma sendromu
  Tekrarlayan omuz çıkıklarının tedavisi
  Rotator manşet tamiri,
 • SLAP cerrahi tedavisi

Özellikle artroskopik yapılan omuz ameliyatları, ameliyat sonrası rehabilitasyon gereksinimini ve normal yaşama dönme süresini belirgin oranda azaltmaktadır.

Bezmialem Üniversitesi bünyesinde Eyüp Yerleşkesinde 1100 metrekare alanda kurulan Sporcu Sağlığı Merkezimiz profesyonel kadrosuyla her türlü sakatlanma ve yaralanmaya karşı hizmet vermektedir. Merkezimizde sporcunun ameliyat sonrası rehabilitasyonu, sağlıklı iyileşmesi, tekrar spora dönmesi ve yeni sakatlıklardan korunması için dünyanın en ileri teknolojileriyle donatılmış aletlerin bulunduğu sporcu sağlığı merkezimizde Ortopedist, Spor hekimi ve Fizik Tedavi-Rehabilitasyon ekiplerince ortak bir çalışma uygulanmaktadır.

Spor Yaralanmaları, Artroskopi, Diz ve Kalça Cerrahisi Ekibi

Prof. Dr. Nurzat Elmalı

Prof. Dr. İbrahim TuncayOmuz ve Dirsek Cerrahisi

Üniversite Hastanemizin Ortopedi Anabilim Dalı içinde Omuz ve Dirsek Cerrahisi, yapılan ameliyat çeşitliliği ve hasta memnuniyeti konusunda alanında lider olarak öne çıkmaktadır. Hastaların omuz ve dirsek eklemi hareket açıklılığının

iyileştirilmesi, ağrının azaltılması, bağımsız hareket işlevlerinin ve hastaların yaşam kalitelerinin arttırılmasına yönelik olarak,

ekibimiz omuz ve dirsek tanıları ve tedavileri alanındaki en güncel bilgi ve teknikler doğrultusunda hizmet vermektedir.  

Her hastanın, özel bir tedavi yaklaşımını gerektiren bir sorunla bize başvurduğu düşüncesiyle hareket etmekteyiz.

Tedavi yaklaşımlarımızı her hasta için kişiselleştirerek, tamamen hastanın gereksinimleri doğrultusunda

tedavi protokollerimizi şekillendiririz.

Omuz ve Dirsek Cerrahisi bölümü, rehabilitasyon, cerrahi dışı tedavi yaklaşımları ve spesifik cerrahi girişimlerle

omuz ve dirseğin yeniden yapılandırılmasını içeren ekip çalışmasına dayanan tedavi yaklaşımlarını benimsemiştir.  

Uzmanlık alanlarımız, genç aktif sporcularda sıklıkla karşılaşılan spor yaralanmaları konusunda deneyimli kadromuz çerçevesinde,

sporla ilintili yaralanmaları da kapsamaktadır. Uygulanan birçok tedavi yöntemi hızlı ve ayaktan tedavi şeklinde yürütülmektedir.

Uygulanan cerrahi tedavi yaklaşımları:

Omuz Artroskopisi

 • Rotator manşet onarımı
 • İnstabilite tedavisi
 • Bankart onarımı  
 • Artroskopik Latarjet (Korakoid kemik bloğu)
 • SLAP onarımı
 • Donuk omuz
 • AC eklem çıkığı
 • Biseps tendon sorunlarının tedavisi 
 • Supraskapular sinir gevşetme

 Dirsek Artroskopisi

 • Tenisçi Dirseği tedavisi
 • Eklem kasılması ve sertleşmesi
 • Dirsek artrozu gevşetilmesi ve debridmanı
 • Kollateral dirsek bağı rekonstrüksiyonu

Omuz ve Dirsek Artroplastisi ve Travma

 • Total Omuz Artroplastisi
 • Revers Total Omuz Artroplastisi
 • Omuz Artroplastisi Revizyonu
 • Komplike omuz ve dirsek kırıklarının rekonstrüksiyonu
 • Total Dirsek Artroplastisi

Hastaların spesifik sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik olarak mevcut en güncel teknolojik yeniliklerin kullanıldığı yöntemler uygulanmaktadır.   Minimal cerrahi yaklaşım gerektiren artroskopik omuz ve dirsek cerrahisi hastaların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmelerini beraberinde getirirken aynı zamanda çok daha az seviyede acı hissedilmesini  ve kişinin etkin bir şekilde işlevlerini sürdürmeye devam etmesini sağlamaktadır.   Omuz ve dirsek rekonstrüksiyonu cerrahisi kapsamında, omuz ve dirseğinde artroz sorunu yaşayan hastaların yaşamlarına yeniden çok daha güçlü ve sağlıklı biçimde devam edebilmeleri için, birimimizde dünyada güncel olarak uygulanan omuz ve dirsek artroplasti protez ameliyatlerı da gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca bilimsel ve klinik araştırmalarımız, hastalarımız üzerinde en yeni cerrahi teknikleri başarıyla uygulayıp, sonuçları titizlikle izleyerek, hastalarımızın yeniden gündelik yaşamlarındaki işlevlerine daha da güçlenerek dönmelerini sağlamaya yönelik olarak yürütülmektedir.

 

​​Doç. Dr. Kerem Bilsel​Çocuk Ortopedisi Bölümü

Üniversitemiz ortopedi ve travmatoloji anabilimdalında çocuk ortopedisi bölümü geniş spektrumda tanılar içinde birçok hastaya hizmet vermektedir.

Başlıca olarak ; 

Tüm üst ve alt ekstremite kırıkları

Serebral palsi gibi nöromuskuler hastalıklara bağlı kas-iskelet sistemi problemleri

Aksama, Topallama

Kalça problemleri

            Gelişimsel kalça displazisi(doğuştan kalça çıkığı)

            Perthes hastalığı(femur başı kanlanmasında bozulma)

            Kalça ekleminde kıkırdak problemleri

            Kalça ekleminde kemik büyümesi

            Kalça büyüme plağının kayması

 

Diz problemleri

            Meniscus ve  bağ(ligaman) yaralanmaları tedavisi

            Diz kapağı çıkık tedavisi

            Dizde kıkırdak lezyonlarının tedavisi

            Diz çevresi defromitelerin(şekil bozukluğu) tedavisi

           

Ayak problemleri

            Düz tabanlık,

            Doğuştan çarpık ayak

            Doğuştan veya sonradan gelişen ayaklarda şekil bozukluğu,

                        Pes cavus

            Başparmakta kemik çıkıntı(halluks valgus)

            Ayak parmak problemleri

             

Bacaklarda kısalık veya şekil bozukluğu,

Kollarda kısalık veya şekil bozukluğu

Eklem hareket kısıtlılığı veya fonkşiyonel yetersizlik​

gibi alanlarda güncel bilgi ve teknolojik ilerlemeleri takip ederek konusunda uzman eğitim kadrasu altında hizmet vermektedir.​